pregnancy painting cat and dog ציורי הריון

11.11.2012

ציורי הריון!! על מה ולמה?!

כבר הרבה זמן מתבשל לי בראש להעלות לכן כאן תמונות והדרכה של איך אני עושה ציורי הריון.
אז התעצלתי... ועכשיו שאני יותר פנויה, ובהריון בעצמי... החלטתי להעלות על הכתב.
השבוע נכנסתי לחודש השמיני, שזה החודש המושלם לציורים וצילומים, ואני אכן מתכוונת לנצל את החודש וחצי הקרובים להרבה יצירות עצמאיות :) וגם... מתוכננות עוד כמה הפתעות מדליקות שאשתף אתכן לכשיגיע הזמן.

ציורי הריון - מה זה בכלל ולמי זה מתאים?

ציורי הריון הם דרך מקורית ומהנה להנציח את התקופה הנפלאה של ההריון.
הרבה נשים בוחרות להצטלם אצל צלם מקצועי, בסטודיו (דבר שבטח גם אני אעשה...) אבל בינינו... יש בזה משהו קצת נדוש.... כמו שתמונות חתונה יכולות להראות הרבה פעמים אותו הדבר, כך זה גם בצילומי הריון.
לכן חשוב לבחור בקפידה צלם (לרוב יותר נוח דווקא עם צלמת) שיהיו מקוריים ומוכשרים, וינציחו את הרגע המאושר שלכם בצורה הנפלאה ביותר.
ציורי הריון הם דבר שעדיין חדש בארץ. בכלל, כל הנושא של ציורי גוף הוא מעט בעייתי בארצנו הקטנטונת והשומרת-מסורת. אם בחו"ל עירום בפרסומות וציורי גוף בפרסומות הם דבר של מה בכך, בארץ זה ממש לא עובד ככה.
בירושלים הרי צנזרו בכלל נשים מפרסומות... גם אם לבשו סוודר סבתא. כך שהנושא בהחלט מורכב יותר.

אני יכולה להגיד לכן שהיו לי גם לקוחות דתיות ושומרות מסורת, ששומרות שבת ומתלבשות צנוע.
זה נשמע קצת הזוי, אבל יש בחוויה הזו משהו אינטימי ושונה, וברור שאת פניהן לא אחשוף לעולם. זו גם אחת הסיבות שהתמונות שאני מעלה הן של הבטן בלבד. כדי לשמור על פרטיות מי שמעוניינת בכך.

מנסיוני הרב בעבודה עם הריוניות וציור ציורי הריון, אני יכולה להעיד שיש בתהליך הציור משהו קסום ומדהים, והרבה יותר עמוק ממה שתחשבו. אשה בהריון מתקדם (והיו אצלי הרבה שהגיעו בחודש התשיעי ואפילו לקראת סופו...) לרוב לא מרגישה בנוח עם גופה. הרבה דברים יכולים לעבור על גוף האשה ההריונית, כמו: עליה רבה במשקל, סימני מתיחה, פס שחור, שערות בבטן ועוד. הגוף שלנו הרבה פעמים מרגיש לנו קצת זר בתקופה הזו, ונדמה שאיננו מזהים את מי שמביטה בנו חזרה במראה.
בתהליך הציור האשה ההריונית עוברת חוויה מדהימה (גם אני, בתור הציירת עוברת חוויה מרגשת ביותר!) שבסופה, התחושה של חיבור לגוף ולאני החדשה, היא הרבה יותר עוצמתית והרבה יותר מחוברת.
כשהציור גמור, ואת מסתכלת במראה, פתאום הוא קוסם לך יותר, הוא נראה מיוחד במינו. הוא כבר לא מרגיש זר ומנוכר.
אני חושבת שיש גם את ההלם הראשוני :-) בעיקר כשתוחמים את הציור, הבטן נראית כמו כדור עגול, ולעתים גם נדמה שהגוף במימדים קטנים יותר. אבל דווקא מהסיבה שציינתי קודם, חיבור לגוף, אני מאד אוהבת למשוך את הציור לצדדים ואפילו לכיוון החזה, כי זה מאפשר חיבור מושלם של הגוף. הבטן איננה רק בטן. הגוף שלנו הוא אחד והבטן היא רק חלק ממנו.
הדבר המדהים ביותר בעיניי, הוא התגובות של העובר שנמצא בפנים...
בשלבים כאלו העוברים כבר מרגישים שמשהו קורה, ומגיבים לנגיעות המכחול על הבטן. הציור לעתים ממש מתעוות, מפאת התזוזות של העובר בפנים, וזה הופך את כל התהליך למשעשע ומרגש במיוחד.


ציורי הריון - על התהליך (וגם תמונות!!!)

התהליך של ציור הריון הוא תהליך של שתינו - אני, כאמנית, ואת, כהריונית.
חשוב לי מאד שתהיי שותפה בתהליך, ולכן את בחירת הקונספט הציורי אנו עושות יחדיו.
הרבה פעמים יתנו לי נושא רחב שמאפשר לי יצירתיות מוחלטת, כמו למשל "מוזיקה" או "צבעוניות"
ולעתים אני אקבל ציור או תמונה מאד מדוייקים, שהם מהווים את ההשראה שלי, ואני צריכה לקחת אותם למקום היצירתי.
במידה ויש מספר אפשרויות, השלב הבא יהיה יצירת סקיצות. (בפוסט הבא ארחיב יותר בנושא)
בגדול - אני יוצרת שתיים-שלוש סקיצות שקשורות לנושא שההריונית שלי בחרה, ואני מראה לה אותן. ביחד אנחנו בוחרות את הסקיצה המתאימה לה ביותר ומשנות לפי הטעם. לעתים נשלב בין שתי סקיצות שונות - נקח אלמנט מפה ואלמנט משם, או שאולי פתאום נוסיף משהו שנראה לנו חסר. את כל התהליך הזה אנו עושות יחדיו.

בציור שתראו למטה, קיבלתי תמונה.
תכירו את מופאסה ושירי - החתול והכלבה של המשפחה (שלצערנו מאז שניהם כבר לא עמנו)
דליה, ההריונית, הביאה לי את התמונה הזו ושאלה אם אוכל לצייר אותם ככה מחובקים.
תודו שהתמונה מקסימה!! :)
לקחתי על עצמי את האתגר!

שירי ומופאסה בחיבוק משותף. ההשראה לציור ההריון שנעשה לדליה.

החומרים בציורי הריון:

החומרים איתם אני משתמשת, הם צבעים מבוססי מים שמיועדים לשימוש על הגוף, ובאישור משרד הבריאות או הFDA האמריקני. אין כל חשש לשימוש גם במהלך ההריון. הצבעים מגיעים בצורה מוצקה, ואני מערבבת אותם עם מעט מים על מנת להגיע למרקם הנכון לציור. בגלל שהצבעים מבוססי מים, ההסרה מהגוף מאד קלה - מגבונים ומקלחת!
חשוב להדגיש - אין לצייר על הפנים, על הגוף ועל בטן הריונית בפרט, עם צבעים שלא מיועדים לשימוש על הגוף ושלא מאושרים ע"י משרד הבריאות לשימוש על הגוף! בין פריטים אסורים תמצאו עטים וטושים, צבעי גואש ועוד.
בנוסף, אני משלבת בציור גם צלליות אבקה מבריקות, שנותנות מרקם מבריק ושונה לציור, ולעתים אפילו נצנצים - שגם הם מיועדים לשימוש על הגוף! (אני משתמשת בנצנצים שמיועדים לקעקועי נצנצים, ולכן הגריסה שלהם מאד עדינה ואין גירוי לעור)מתחילים לצייר על בטן הריונית!

על מנת להבין טוב יותר היכן נצייר מה, אני קודם כל מבצעת סקיצה של הציור בעפרון איפור לבן או צבע מים לבן.
זה עוזר לי למקם כל פרט בציור בהתאם לבטן. ההבדל בין ציור על הגוף, ובוודאי על בטן הריונית, לציור על דף, הוא המימד. ציור על דף בעל גבולות מאד ברורים. הכל ישר וללא מכשולים. כשאנו מציירים על הגוף, עלינו לקחת בחשבון את צורת הגוף (במקרה זה צורת הבטן) מיקום איברים מסויימים (למשל חזה או טבור במקרים של ציור הריון) ותנועות שונות.
קודם כל מתחילים בסקיצה על הבטן. בעזרת עפרון איפור לבן אני ממקמת  את הציור.


השלב הבא יהיה התחלת צביעה.
אין פה הרבה חוקיות, ואני מוצאת את עצמי עובדת כל פעם בשיטה שונה. לעתים אתחיל בצביעת הרקע, ולעתים אתחיל בצביעת הציור. זה מאד תלוי טכניקת הציור שבה אשתמש וגם בציור עצמו - הרי כל ציור שונה לחלוטין מקודמו, ולכן יש להתאים את טכניקת העבודה לציור הספציפי שאותו אני מציירת היום.

כאן תוכלו לראות שבחרתי להתחיל בציור עצמו - כאן תראו את הראש של מופאסה החתול קם לתחייה.
אתן יכולות גם לראות שאני עובדת צמוד לסקיצה (במקרה זה לתמונה) אני מחזיקה את התמונה ביד אחת ומציירת ביד השניה. לרוב זה לא מחזיק הרבה זמן, ואני מניחה את התמונה שאני עובדת לפיה במקום שנוח לי לראות אותה.
דבר נוסף שתשימו לב אליו בתמונות הבאות זה התנוחות שלי ושל ההריונית.
בגלל שמדובר בשלבי הריון מתקדמים, לרוב ההריוניות כבר לא נוח באותה התנוחה זמן רב. לכן אנחנו נתאים את התנוחה שבה אני מציירת עליה לאותו הרגע. ניתן לצייר בישיבה, שכיבה, חצי שכיבה או בעמידה. בכל מקרה, יש גימורים שאני מבצעת בעמידה, מפאת חוסר נגישות (לרוב האזורים שמתחת לחזה או בבטן התחתונה)
מתחילים למלא את ציור ההריון. הראש של מופאסה החתול מקבל צבע.ממשיכה בציור ההריון. לעתים, מפאת חוסר מקום, אני נעזרת בהריונית שלי להחזקת הצבעים.


ציור הריון של כלב וחתול.
מערבבת את הצבע עם מים.


גימורים לציור ההריון:
במקרה הזה את הרקע בחרתי למלא בסוף, לאחר הציור. זה גם יכול להיות אחרת, כמו שתראו בציורים אחרים שלי. וכמו שרשמתי למעלה, את הגימורים אני מבצעת כמעט תמיד בעמידה, מפאת צורך בנגישות לאזורים מסויימים בבטן, והסתכלות כללית על ציור ההריון ועל הבטן, כי בכל זאת עמידה זה המצב שבו נצפה בציור.גימורים לציור ההיריון נבצע כמעט תמיד בעמידה.
והתוצאה הסופית - לשיפוטכן!
אגב, זה ציור כבר ישן (נדבי כבר בן שנתיים וחצי כמעט) ויש לי המון ביקורת עצמית לגביי טכניקת העבודה שלי.
אחת הסיבות שאני תמיד מחפשת להשתמש בטכניקות עבודה שונות, כמו שתוכלו לראות, ומשתדלת ללמוד ולהשתפר כל הזמן. ועדיין, יש לכל ציור שעשיתי פינה חמה שמורה בלב שלי:)
אגב, עד היום..... אני לא מסוגלת להסתכל כשמתחילים להוריד את הציור! זה פשוט כואב מדי...
ככה נמחקה לה היצירה, ונשארנו רק עם התמונות והזכרונות...
אחת הסיבות העיקריות שאני ממליצה לכל אחת להתנסות לפחות הריון אחד בצילומים מקצועיים או בציורי הריון - כי גם ההריון עובר מהר, ופתאום כבר הספקנו לשכוח... ונשארנו רק עם התמונות (מהפלאפון במקרה שלי) והזכרונות המתוקים.

ציור הריון כלב וחתול. כל הזכויות שמורות לשרון לוסטיג לונטל 050-6780961


מוזמנות לבקר גם בעמוד הפייסבוק שלי - אשמח ללייקים :)
ובאתר הבית - לראות ציורי הריון נוספים...
ואשמח גם לתגובות! כאן או בפייסבוק :)


וחכו... יש לכן למה...
אני הולכת להעלות עוד הרבה ציורים נוספים, גם עצמאיים וגם לא... :)

תגובה 1: